Стартира кампанията „Напусни депресията“ на Лаборатория „Рамус“

проф. Вихра Миланова

проф. Вихра Миланова

Един на всеки четирима ще преживее депресия в някакъв етап от живота си, показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи.

Водещият психиатър проф. Вихра Миланова специално за кампанията на „Рамус“: Депресията е повече от лошо настроение или тъга!

Художничката Гергана Лалова, таекуондо шампионът Димитър Михайлов и шеф Иван Манчев в подкрепа на инициативата.

От 1 ноември 2024 г. до 31 януари 2025 г. лабораторните изследвания в пакет „Депресия“ са на специалната цена от 29 лв. във всички филиали на „Рамус“ в страната

Днес стартира кампанията на Лаборатория „Рамус“ – „Напусни депресията“. В продължение на три месеца в рамките на инициативата ще се предоставя важна информация за справяне с един от най-често срещаните психически проблеми. Във всичките над 300 филиала на „Рамус“ в цялата страна ще се предлага пакет от лабораторни изследвания за разкриване на депресията на специална цена. А в подготвената за кампанията брошура всеки ще може да прочете съветите на водещия психиатър проф. Вихра Миланова за справяне с психическото страдание.

Кампанията „Напусни депресията“ на Лаборатория „Рамус“ се подкрепя от известните българи – художничката Гергана Лалова, таекуондо шампионът Димитър Михайлов и шеф Иван Манчев, защото именно изкуството, спортът и балансираното хранене помагат за превъзмогване на проблема.

„Депресията е повече от лошо настроение или тъга. Тя е психично разстройство, което може да засегне всички аспекти на човешкия живот. Депресията е медицинско състояние, което изисква специализирана помощ, а не е просто проява на слабост, както често я определят и пациентите, и близките им“, отбелязва проф. Вихра Миланова. Тя е категорична, че първата стъпка, която трябва да направят хората с депресия, е да призная, че имат нужда от помощ. „Не сте сами. Милиони хора по света търсят помощ и се справят с депресията“, посочва проф. Миланова. Следва намесата на професионалист – психиатър или психолог, който ще определи как пациентът да преодолее депресията. В някои случаи се назначава медикаментозно лечение.

„Занимавайте се с физическа активност. Доказано е, че тя освобождава ендорфини, които помагат за доброто настроение. Разходка в парка и йога практика могат да бъдат чудесни начални стъпки“, съветва още проф. Вихра Миланова. Много важно е също човек да може да поставя граници и да се научи да казва „не“, когато е необходимо, както и да намира време за себе си, в което да се отпусне и да прави неща, носещи радост и удовлетворение.

Според данните на Националния център по обществено здраве и анализи, предоставени за кампанията на „Рамус“, един на всеки четирима или на всеки петима души ще преживее депресия в някакъв етап от живота си. Рискът за общата популация е средно 15 %.

Изключително тревожно е, че около една четвърт от пациентите с депресия правят опит за самоубийство, а 15 % от тези опити завършват със смърт. Само 11 % от хората с депресия в България търсят медицинска помощ като до специалист-психиатър стигат едва 5,6 %.

Всички тези данни показват сериозността на проблема и необходимостта от вземането на навременни и адекватни мерки. В този контекст сред акцентите в кампанията на „Рамус“ е открояването на 5 лесни стъпки за здраве и хармония:
– Изследвайте се;
– Не се страхувайте да потърсите помощ от специалист;
– Изкуството, спортът и балансираното хранене помагат.

Skip to content