Резюме за fT3
Алтернативни наименования на теста: |
Трийодтиронин/ Свободен Т3 (Free T3 / fT3) |
Апарат: |
Alinity i/ Architect c8000 |
Метод: |
CMIA (chemiluminescent microparticle immunoassay) |
Мерна единица: |
pg/mL |
Референтна стойност: |
1.580 – 3.910 |
Необходим биологичен материал: |
Кръвен серум |
Условия за пробовзимане: |
Най-добре е пробата да се вземе в ранните сутрешни часове. |
Ограничения: |
В деня на изследването, пациентът следва да се въздържа от прием на кофеин съдържащи напитки (кафе, чай, енергийни напитки), лекарства и храна. |
Интерференции: |
Тежка хемолиза, липемия, хипербилирубинемия, някои лекарства |
Резултат: |
Получава се в същия ден, в който е даден материал за изследване. |
Какво представлява fT3
Щитовидната жлеза (тиреоидея) е най-голямата жлеза с вътрешна секреция (20-25 грама). Намира се в предния дял на шията. Тя има два дяла – ляв и десен, свързани помежду си с тесен провлак.
Трийодтиронин (Т3) е един от хормоните на щитовидната жлеза. В кръвта той циркулира в две форми:
-
Свързана форма – Трийодтиронинът се свързва с плазмени протеини (тироксин – свързващия глобулин, тироксин-свързващия преалбумин, серумен албумин). Свързването на хормона с протеини възпрепятстват елиминирането му през черния дроб и бъбреците като по този начин се осигурява депо за нуждите на организма и се постига равновесие със свободния хормон.
-
Свободна форма (free T3 / fT3) – тя е под 0,3 % от общото количество на хормона и е метаболитно активната форма.
Тъй като единствено свободната форма притежава биологично действие, а количеството на свързаната форма зависи и от фактори, извън щитовидната жлеза, определянето на свободната форма (fT3) е по-информативно за реалното състояние на организма.
Двата хормона – Т3 и Т4, имат сходни ефекти върху организма, но Трийодтиронин е в значително по-ниски количества, но има по-голяма активност. Той се образува в щитовидната жлеза или чрез превръщането на Т4 в Т3 в периферните тъкани.
Всички клетки в тялото са прицелни за щитовидните хормони!
-
Тиреоидните хормони имат силен ефект върху много основни физиологични процеси като физическото и нервно-психическото развитие, растежа и обмяната.
-
Специфичният метаболитен ефект на щитовидните хормони включва:
-
-
Влияние върху белтъчния синтез – стимулират синтеза на протеини;
-
Влияние върху въглехидратната обмяна, като краен ефект се постига повишено постъпване на глюкоза в периферната кръв и усиленото й използване;
-
Влияние върху липидната обмяна – в резултат в кръвта постъпват повече масти, които се използват за осигуряване на енергийните нужди на ускорения метаболизъм.
-
-
Основното биологично действие на щитовидните хормони е стимулиране производството на топлина вследствие на засилване на окислителните процеси. Отделя се голямо количество енергия, която се използва за нуждите на повишения метаболизъм.
-
Специфични ефекти върху органите и системите:
-
Върху сърдечно-съдовата система – ускоряват сърдечната честота, увеличават пулсовото налягане и ударния обем;
-
Върху нервната система – абсолютно необходими са за нормалното развитие. При вроден дефицит се установяват трайни нервно-психични отклонения;
-
Върху храносмилателната система – имат отношение към перисталтиката на червата и поддържане на нормалното pH на стомашните сокове.
-
Показания за изследване fT3
Макар, че при съмнение за заболяване на щитовидната жлеза или при проследяване ефектите от терапията на такова заболяване изследването на TSH и fT4 е с водещо значение, измерването и на fT3 може да допринесе за получаване на допълнителна полезна информация.
Необходимост за измерване на fT3 има при съмнение за дефект на дейодиназите (ензимите, които превръщат T4 в T3 в периферните тъкани) или при съмнение за T3-токсикоза – наблюдава се в около 10% от случаите на хипертиреоидизъм, при които се повишава единствено нивото на T3, а T4 e в нормални стойности.
За подпомагане на прогнозата при пациенти с болест на Basedow-Graves – повишена концентрация на fT3 преди започване на терапията насочва към повишена риск за рецидив);
Абсолютни показания за изследване на щитовидни хормони:
-
Диагноза на изявените и субклинични форми на хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм
-
При съмнение за наличие на тиреоид-асоциирана офталмопатия (увреждане на очите – един от характерните симптоми на Базедова болест)
-
Проследяване и мониториране на лечение на заболявания на щитовидната жлеза (тиреостатично или заместително лечение с левотироксин)
-
Неонатален скрининг за хипотиреоидизъм
-
Ритъмни сърдечни нарушения, особено от надкамерен тип
-
При възрастни лица над 60 години с психични нарушения от депресивен тип.
Относителни показания за изследване на щитовидни хормони:
-
Болни с други автоимунни заболявания, които могат да се асоциират с автоимунна тиреоидна болест – Захарен диабет тип 1, Адисонова болест, Първична яйчникова недостатъчност, Пернициозна анемия, Системни заболявания на съединителната тъкан
-
До 3 месеца след раждане при фамилна обремененост или при прекарано в миналото автоимунно тиреоидно заболяване
-
При деца със забавено умствено и физическо развитие
-
При тежки общи заболявания с цел търсене на синдрома на ниския Т3
Как да се подготвя за изследването на fT3
За изследване на fT3 се взима венозна кръв, от която се отделя кръвен серум. Необходимо е преди изследването пациентът да се въздържа от прием на кофеин съдържащи напитки (кафе, чай, енергийни напитки), лекарства и храна.
Кръв се дава в сутрешните часове.
Как да интерпретирам резултата за fT3
За недвусмислена интерпретация на получените резултати, е добре, освен fT3, да се изследват паралелно TSH и fT4 или други специфични тестове за щитовидна жлеза (TAT (anti TG); MAT (anti TPO); TSH-рецепторни антитела, Тиреоглобулин и др.).
-
fT3 в референтния интервал (между 1.580 – 3.910 pg/mL) и нормални стойности за TSH и fT4 – говорят за еутиреоидидно състояние, т.е. нормална функция на щитовидната жлеза.
-
Понижено ниво на fT3 (под 1.580 Pg/mL), понижено ниво на fT4 и повишено ниво на TSH – хипотиреоидизъм (понижена функция на жлезата).
Хипотиреоидизмът се характеризира със забавен метаболизъм (променя се обмяната на мазнини, белтъци и въглехидрати) – повишават се нивата на холестерол и триглицериди поради пониженото разграждане и използване, белтъчния синтез и разграждане също са забавени, намалена е чревната абсорбция на глюкоза, нивото на инсулин е ниско.
Проявите на това заболяване включват:
-
Суха, груба, хладна кожа с отоци, намалено окосмяване, суха и чуплива коса, повишена чувствителност към студ;
-
Симптоми от страна на нервната система – апатия, забавен говор, разсеяност, смущения в паметта, болните стават сънливи поради забавените процеси, хипоксията и оточността на мозъка;
-
Намалена дееспособност поради изменения в скелета и мускулите;
-
Сърдечни промени, включително забавен сърдечен ритъм, намален ударен и минутен обем, намален контрактилитет на миокарда. Може да се стигне до развитие на сърдечна недостатъчност;
-
Гастроинтестинален синдром със намалена подвижност на червата и запек.
Съвместното изследване на TSH и свободните фракции на щитовидните хормони (fT3 и fT4) позволява да се разграничат различните видове хипотиреоидизъм.
Хипотиреоидизмът бива:
-
Първичен – болестният процес се развива в самата щитовидна жлеза. Нивото на свободните фракции на щитовидните хормони е ниско. Компенсаторно нивото на TSH в кръвта на болния е повишено значително.
-
Вторичен – дължащ се на нарушения в хипофизата
-
Третичен – дължащ се на нарушения в хипоталамуса
При вторичния и третичния хипотиреоидизъм TSH е с много ниски или неоткриваеми стойности. Поради намаленото стимулиращо действие на TSH върху щитовидната жлеза, едновременно са ниски и нивата на свободните фракции на щитовидните хормони. В този случай, за да се разграничи вторичен от третичен хипотиреоидизъм, се назначават допълнителни изследвания.
-
Вродена резистентност към тиреоидните хормони – рядко заболяване на периферните тъкани – в този случай се наблюдават високи нива на TSH и високи нива на свободните фракции на щитовидните хормони.
-
Нормално ниво на fT3 (между 1.580 – 3.910 pg/mL), нормално ниво на fT4 и повишено ниво на TSH – субклиничен хипотиреоидизъм (начален стадий или по-леко протичане на заболяването).
-
Повишено ниво на fT3 (над 3.910 pg/mL), повишено ниво на fT4 и понижено ниво на TSH – хипертиреоидизъм (повишена функция на жлезата).
Хипертиреоидизмът се проявява с редица симптоми, дължащи се на повишеното ниво на щитовидните хормони (fT3 и fT4):
-
Топла и влажна кожа, гуша, косопад
-
От страна на нервната система – свръхвъзбудимост, дребен тремор (треперене) на ръцете, повишена нервност, безсъние.
-
От страна на сърдечно-съдовата система има ускорен сърдечен ритъм, сърцебиене, хипертрофия на миокарда;
- Обща слабост, отпадналост, безсилие, понижена работоспособност;
-
Нарушения в обмяна – засилено разграждане на веществата с повишено образуване на топлина и непоносимост към топлина, обилно потене, повишени кислородни нужди, загуба на тегло (въпреки чувството на глад), спадане нивото на липидите като основен енергиен източник, понижена серумна глюкоза;
-
Наблюдават се менструални нарушения и инфертилитет.
Най-честа причина за хипертиреоидизъм са Базедовата болест или наличие на свръх продуциращ хормони възел в жлезата.
Болестта на Базедов-Graves представлява класическо автоимунно заболяване, при което щитовидната жлеза се стимулира трайно от специфични автоантитела насочени към рецептора за TSH. Те са от клас IgG и се свързват с TSH рецептора като по този начин възпрепятстват свързването на самия TSH.
По този начин автоантитялото активира клетъчната ензимни системи по подобен начин, както това се осъществява от TSH, но активирането е много продължително.
В резултат се наблюдава засилено отделяне на щитовидни хормони (T4 и T3), които от своя страна потискат секрецията на TSH.
-
Нормално ниво на fT3 (между 1.580 – 3.910 pg/mL), нормално ниво на fT4 и понижено ниво на TSH – субклиничен хипертиреоидизъм (начален стадий или по-леко протичане на заболяването).
-
Повишено ниво на fT3 (над 3.910 pg/mL), нормално или понижено ниво на fT4 и понижено ниво на TSH – Т3 хипертиреоидизъм (Т3 токсикоза).
-
Както хипотиреоидизмът, така и хипертиреоидизмът, при възрастни хора протичат с бедна и нехарактерна симптоматика. Това налага да се изследва щитовидната функция при такива пациенти, дори при слабо проявена симптоматика.
Интерференции
Поради структурно сходство, влияние върху синтеза и тъканния метаболизъм на fT3, някои лекарства могат да увеличат (Amiodarone, Propanolol, Carbamazepine, Cimetidine, литиеви соли и др.) или намалят (андрогени, кортикостероиди, Dopamine и др.) резултатите за fT3.
Някои автоантитела интерферират с имунологичните методи и водят до необясними резултати.
Кръвният серум е неподходящ за изследване на fT3 в случай на тежка хемолиза, липемия или хипербилирубинемия. Много високи нива на общия белтък в серума (над 120 g/L) също биха дали неточни резултати за fT3. В такъв случай най-добре е да се вземе материал повторно.