Серумни биомаркери за ревматоиден артрит
Промоционален пакет за специализирана диагностика на ревматоиден артрит antiCCP, antiMCV 45.00 лв.
Ревматоиден артрит (РА)
а/ RF или rheumatoid factor (RF);
б/ Anti-CCP или anti-cyclic citrullinated peptide или ССР antibody;
в/ Anti-MCV или anti-mutated citrullinated vimentin или MCV antibody;
Посочените биомаркери са автоантитела, които се синтезират срещу собствени молекули – антигени. Причината за синтеза на автоантитела е промяна в структурата на някои собствени, структурни белтъци. Веднъж синтезирани автоантителата атакуват собствената съединителна тъкан и предизвикават възпалителни симптоми.
Първото автоантитялото при РА е описано от Waaler в 1940 г. Малко по-късно се въвежда пробата Waaler Rose за диагностика на РА. След пробата на Waaler Rose пробата е въведен бимаркера за ревматоиден фактор (RF), който изцяло дублира този тест.
В зависимост от структурата на антигена, автоантителата носят различни имена – антикератинови (срещу кератин), антицитрулинирани протеини и други. Цитрулинът е модифицирана форма на аминокиселината аргинин, произведен от действието на пептидил-аргининдеаминазата. Тези анти-цитрулинирани антитела (ACPA) са от особен клиничен интерес. Към тях се отнасят anti-CCP и anti-MCV Anti-mutiral tsitruliniran vimentin (Anti-MCV) – срещу мутирал цитрулиниран виментин. Тези молекули се установени във фибробластите и синовиалните клетки.
Пациенти с РА сега са разделени в две групи: положителни и отрицателни АССР антитела. Редица проучвания препоръчват добавяне на anti-MCV и RF към anti CCP за подобряване диагностичната стойност на тестовете за ревматоиден артрит.
Anti-CCP
Anti-MCV
В литературата се спори относно диагностичната надеждност на Anti-CCP и Anti-MCV. Важно е да се отбележи, че комбинираното изследване на двата показатели подобрява и чувствителността и специфичността на биомаркерите.
Известни са доста биомаркери, които могат да се използват при диагностиката на РА. Тези биомаркери са с различна специфичност (50 до 95%) и чувствителност (40-85%). Те могат да се позитивират и при други автоимунни заболявания на съединителната тъкан. Проследяването на тези тестове има значение за:
а/ за подпомагане на диагнозата РА;
б/ за установяване на прогнозата;
в/ за предсказване отговора към използваното от пациента лекарство;
г/ за идентифициране на подгрупи съмнителни за РА.
Кога са положителни серумните маркери за РА?
Даден тест може да е положителен при пациент в продължение на години, преди изобщо да се развият клинични симптоми на РА. Пациенти със съмнение за РА, но с отрицателен тест, следва да го повторят в рамките на 6-8 седмици. Приема се, че anti-ССР и anti-MCV са силно специфични за РА и по-специфични и чувствителни от RF u W-R. Ранното откриване на РA е от съществено значение за правилното и успешно лечение.
Как се определят биомаркерите за ревматоиден артрит?
Всички посочени по-горе тестове се определят в кръвен серум след 12 часа гладна пауза.